انواع اتصالات
بهمن ۲۶, ۱۳۹۵
انواع لوله ها در آبرسانی و جمع آوری فاضلاب
بهمن ۲۶, ۱۳۹۵
نمایش همه

شیر فلکه سوزنی فولادی (سوپاپی)

شیر فلکه سوزنی فولادی فلنج دار

توضیح:
ساختمان این شیر طوری طراحی شده که مایع از نقطه ورود به شیر تا خروج از آن ۱۸۰ درجه تغییر جهت میدهد. ساختمان مجرابند و نشیمنگاه آن طوری است که به محض برقرار شدن جریان، تماس آنها با هم قطع میشود همچنین باز نبودن کامل شیر موجب فرسودگی آن نمیشود و لذا از آن میتوان برای تنظیم و کنترل جریان استفاده کرد. متناسب بودن تعداد دور دسته شیر با حجم مجرای خروجی جریان کار تنظیم مقدار جریان را با دست آسان میسازد. اکثر شیرهای بشقابی دارای ساقه و فلکه متحرک هستند.
در هنگام مقایسه بین یک شیر سوزنی وشیر کشویی معمولاً نشتی از نشیمنگاه شیر بشقابی کمتر از دروازه ای است. این بدین دلیل است که وضعیت تماسی مجرابند با نشیمنگاه در بیشتر وضعیت ها با زاویه قائمه است و این باعث بوجود آمدن نیروی بیشتری برای بسته شدن و سفت شدن مجرابند و نشیمنگاه آن میگردد
این شیرها میتوانند طوری قرار بگیرند که وقتی مجرابند در جهت خلاف جریان می بندد، انرژی جنبشی سیال مانع از بستن میگردد و کمک به باز شدن شیر میکند و وقتی که مجرابند در جهت جریان میبندد انرژی جنبشی کمک به بستن آن میکند و مانع از باز شدن شیر میشود. این ویژگیها نسبت به سایر طرحها برتر هستند. خصوصاً وقتی که بستن سریع جریان مورد نیاز باشد.

 

از مشخصات شیرهای سوزنی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
» جهت جریان سیال بر خلاف شیر کشویی تغییر میکند.
» تغییر جهت جریان سیال ایجاد تلاطم مینمایند
» تلاطم افت فشار را افزایش میدهد.
» در شیر سوزنی افت فشار بیشتر از شیر کشویی میباشد.
» در شیر سوزنی فرسودگی به علت اصطکاک خیلی کمتر ازشیر کشویی میباشد.

شیرهای بشقابی بر اساس استاندارد BS 5322 و BS 1873 طراحی و ساخته میشود و بصورت Tee تا Max 12” و بصورت استاندارد تا ۴۸” ساخته میشود.

انواع شیرفلکه سوزنی (سوپاپی)
شیر سوزنی ها معمولاً به سه صورت (Z-Body) (Y-Body) (Angle-Body) طراحی میشود که با توجه به محل نصب در خطوط میتوان از آنها استفاده کرد.

طرح (Z-Body)
از این نوع شیر برای مواردیکه سیال آب باشد میتوان استفاده کرد. عمومی ترین نوع طراحی بدنه در شیر سوزنی ها طرح Z میباشد. در این شیرها صفحه جداکننده در سرتاسر بدنه که شامل نشیمنگاه هم میگردد به شکل Z میباشد.
طرح (Y-Body)
طراحی فرم Y بهترین نوع بدنه برای از بین بردن افت فشار ذاتی در شیر سوزنی ها میباشد و زاویه بین نشیمنگاه و محور خط ۴۵ درجه میباشد. این فرم از شیرهای سوزنی مناسب ترین نوع برای قرارگیری در فشارهای بالا میباشد.
طرح (Angle-Body)
این طرح یک مدل تغییر یافته از طرح اصلی شیر سوزنی میباشد. این شیر دارای انتهای ۹۰ درجه میباشد. در این شیر سیال قادر خواهد بود که فقط با یک زاویه ۹۰ درجه بچرخد و خروج آن متقارن تر از خروج یک شیر سوزنی معمولی میباشد. مزیت اصلی و ویژه این شیر آن است که علاوه بر اینکه بعنوان یک شیر میباشد میتواند به عنوان یک زانویی نیز عمل کند.MAIN GLOBE VALVE ANGLE
برای وضعیت های متعادل از فشار و دما شیرفلکه سوزنی ۹۰ درجه (Angle Globe Valve) همانند یک شیر سوزنی معمولی عمل میکند. وضعیت خروجی شیرفلکه سوزنی ۹۰ درجه (Angle Globe Valve) بگونه ای است که برای سیالات پویا و خورنده مناسب میباشد. در سیستم های که در آنها دما پائین میباشد از شیرفلکه سوزنی ۹۰ درجه (Angle Globe Valve) استفاده میگردد در این حالت فشار به پایین دیسک اعمال می گردد که این خاصیت کاربرد این شیرها را ارتقا داده و باعث محافظت از آببندها میگردد. و همین از مقدار سایش بر روی نشیمنگاه و سطوح مجرابند نیز میکاهد.
مجرابندهای مورد استفاده در شیرهای سوزنی
در بیشتر این شیرها برای طراحی مجرابند از یکی از سه طرح ذیل استفاده می گردد:
۱٫ مجرابند کروی
۲٫ مجرابند ترکیبی
۳٫ مجرابند سرپوش دار

مجرابند کروی:
مجرابند کروی در یک قسمت مخروطی شکل با نشیمنگاه قرار میگیرد. از این طرح عموماً در سیستمهای با دما و فشار پائین استفاده میگردد. شیرهای سوزنی با این نوع مجرابند قادر به تنظیم جریان بوده ولی اصولاً برای قطع و وصل جریان مورد استفاده قرار میگیرند.
مجرابند ترکیبی:
در این طرح بر روی مجرابند از یک حلقه غیرفلزی سخت استفاده گردیده است. حلقه مورد استفاده باعث سفت شدن نهایی مجـرابند می-گردد. مجرابندهای ترکیبی اصولاً در سیستمهای که در آنها بخار و آب گرم جریان دارد مورد استفاده قرار میگیرند. این مجـرابندها در مقابل سایش مقاوم بوده و عملکرد مناسبی در کامل بسته شدن شیر دارد.
مجرابند سرپوش دار:
این نوع مجرابند وضعیت قابل تنظیم بالاتری را نسبت به دو طرح قبلی بوجود می آورند. مجرابند سرپوش دار در شکل های متنوعی وجود دارد. در شکل عمومی همگی آنها دارای طول بلند و مخروطی می باشند.
سایز:۱/۲ الی ۲۴ اینچ